10 клас





Граматику Англійської мови можна вивчати за допомогою easy-english.com.ua


Тема: THE WORLD OF PAINTING.

Підтема: Check your English.

Мета:
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.194-196), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will check your English.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:



4. Основна частина уроку:

      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice:
          To revise previously taught vocabulary
an exhibition,
unique,
to highlight,
to avoid,
to recognize
an exhibit,
an exponent,
an exposition,
an item,
to contain,
to be on display,
to hold, to include, to offer,
to be available
an essay
drafting
 revising
editing
proof-reading
cohesive devices
 transitions
coherence
   
      2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати тренувальну вправу:Tell about Famous painter.

      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати тренувальну вправу: Впр.4, ст.195-196 (підручник)

      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу - Write about painter and their works,

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework:
 Впр.1, ст.194 (підручник)



Тема: DO YOU LIKE SPORTS?

Підтема: Pupils about sports. Develop your vocabulary.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.198-203), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will speak about sports.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:




4. Основна частина уроку:

      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice:
Виконати тренувальну вправу - опрацювати "Words for you" - box ст.198 (підручник)

a cricket
an injury
jogging
riding
sailing
a sport
an event
to kick
be in the open
to stay fit
      
      2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати тренувальну вправу:
Determine own sports preferences and needs.
Впр.2, ст. 198

      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати тренувальні вправи:
Впр.1,3,4, ст.198-200
Впр.6, ст.201

      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Впр.5, ст. 200 ( write a "for" and " against" essay using ex.3, p.198-200

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework: 
Вивчити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Виконати всі тренувальні вправи.
+ex.5, p.203



ТемаDO YOU LIKE SPORTS?

Підтема: Pupils about sports. Build up your grammar.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Ознайомлення учнів з граматичним матеріалом - Future tenses: Simple, Continuous
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст., електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will speak about sports and how can we overcome different difficulties.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:






4. Основна частина уроку:

      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice:
          Опрацювати лексичні одиниці з теми:
an achievement
a coach
a contest
a participant
a referee
to achieve
to draw
 to hit
 to lose
to score
to play draughts
 ski slope
      
      2) Подання граматичного матеріалу - Grammar:
Граматику Англійської мови вивчаємо  за допомогою easy-english.com.ua
Тренувальна вправа: Поставьте дієслова у правильну форму:

  1. Tomorrow they (work)  in the morning.
  2. Next week we (have)  a party at 12 A.M.
  3. At midnight she (sleep)  .
  4. This evening I (watch)  a very interesting show.
  5. Because of celebrations pupils (not/do)  their homework tomorrow.
  6. He (watch)  a football match.
  7. He (read)  a book this evening at 7 pm.
  8. (visit / you)  a friend this afternoon?
  9. He (not/drive)  her to work tomorrow morning.
  10. (argue/they)  again?

      3) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Express respect for athlets.
      4) Розвиток умінь читання - Reading: Texts about sports.
      5) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:  Впр.6, ст.206.

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework:
Вивчити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Вивчити граматичний матеріал.
Виконати всі тренувальні вправи. 



ТемаDO YOU LIKE SPORTS?

Підтема: Sports Leagues and associations in the world.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.207-209), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will speak about sports leagues and associations in the world.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:




4. Основна частина уроку:

      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice:
             Опрацювати наступні лексичні одиниці теми:

a league
to determine
 to attend a game
 associated football
 rugby
      
      2) Розвиток умінь мовлення - Speaking:
          Усна тренувальна вправа - Your opinion on such a question as - the examples of the influence of famous athlets on the popularisation of physical culture and sports.

      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
Впр.7, ст. 208-209
Впр.3, ст. 207

      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати наступну тренувальну вправу: Write down your questions (as a journalist) about sports in Britain. Use ex.8, p.209.

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework:
Вивчити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал.
Виконати всі тренувальні вправи. 




ТемаDO YOU LIKE SPORTS?

Підтема: Sports in our life.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.210-212), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we  will speak about sports in our life.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:











4. Основна частина уроку:

      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice:
          Опрацювати наступні ЛО з теми (ст.210-212):
tobogganing

a disgrace
an opposition
a pitch
a promotion
to oppose
to tackle
to get injured
      
      2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати усну тренувальну вправу: Express opinion about sportsmen and sports teams. 

      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати тренувальну вправу:
Впр.2, ст.210-211

      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати наступні тренувальні вправи:
Впр.5b, ст.212
Make a presentation using the plan from ex.5a, p.212

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework:
Вивчити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал.
Виконати всі тренувальні вправи. 



ТемаDO YOU LIKE SPORTS?

Підтема: A paragraph. An essay structure. For and Against Essay.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.212-215), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will learn an essay structure.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:




4. Основна частина уроку:

      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice:
             Мовленнєві зразки:
Methods of ordering: chronological, spatial, logical.
The concluding paragraph of an essay. 
A final comment. 
  
      2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати наступні усні тренувальні вправи:
Express your agreement/disagreement
Discuss the information
Express opinion about sportsmen and sports teams. 

      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
"Writing point" box - p.212
"Writing point" box- p.213
Впр.7а, ст.214 - 215

      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Впр.8, ст.215

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework:
Вивчити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал.
Виконати всі тренувальні вправи.



ТемаDO YOU LIKE SPORTS?

ПідтемаUse Your Skills. Revision.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.216-219), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will talk about sport events.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:


4. Основна частина уроку:
      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice:
             To revise previously taught vocabulary - Ex.2, p.216
      2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати наступні тренувальні вправи:
Ex.1, p.216.
Do the Sport Quiz.
Role-play the situation.
Make a radio report.

      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
Ex.5 - p.217-218.
Sport events radio reports.

      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Ex.8b,p.219

5. Заключна частина уроку:
     Домашнє завдання - Homework:
Вивчити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал Future Continuous Tense, Future Simple Tense..
Виконати всі тренувальні вправи.
     


ТемаDO YOU LIKE SPORTS?

Підтема: Check Your English.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.220-222), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will talk about sport events.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:
4. Основна частина уроку:
      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice:
             To revise previously taught vocabulary - Ex.1, p.220
      2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати наступні тренувальні вправи:
Compare your results, answer the questions on the text.
Give advice on safety during sports lessons and competitions.
      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
Ex.4 - p.221-222.
Ex.3 - p.221
      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Produce a mind-map to help remember the important information, write down a brief paragraph.

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework: Повторити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал Future Continuous Tense, Future Simple Tense за допомогою easy-english.com.ua. Виконати всі тренувальні вправи. Produce a mind-map to help remember the important information, write down a brief paragraph.



Тема: ACROSS STATE SYSTEMS

Підтема: Politics and Society: UkrainePolitics and Society:the UK and the USA. Develop Your Vocabulary.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.224-234), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will talk about states systems.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:





4. Основна частина уроку:
      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice:
             box, p.226
             box, p.231
Ex.2 - p.232-233
Ex.3 - p.233-234
      2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати наступні тренувальні вправи:
box, p.223
Brainstorm thoughts and opinions of a society.
      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
Ex.2 - p.224-226.
Ex.3 - p.227
Ex.6 - p.228
      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Ex.9 - p.231
Ex.7b - p.229

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework: Повторити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал Future Continuous Tense, Future Simple Tense за допомогою easy-english.com.ua. Виконати всі тренувальні вправи. Впр.9 ст.231 - письм., Впр.7b ст.229 - письм.



ТемаACROSS STATE SYSTEMS

Підтема: Politics and Society: UkrainePolitics and Society:Canada. Build up Your Grammar.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.235-236), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will talk about states systems.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:
4. Основна частина уроку:
      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice: Опрацювати нову лексику відповідно до ст.235-236. Повторитит ЛО з теми ст.224-234.
             box, p.226
             box, p.231

      2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати наступні тренувальні вправи:
Try to compare different political systems.
Compare results.
      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
p.235-236
      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Ex.3 p.235-236
Write a brief essay about the political system of Canada.

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework: Повторити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал Past Continuous Tense, Past Simple Tense, Past Perfect Tense за допомогою easy-english.com.ua. Виконати всі тренувальні вправи. Впр.3 ст.235-236 - письм., Написати коротеньке ессе пр політичну систему Канади.



ТемаACROSS STATE SYSTEMS

Підтема: Politics and Society: Ukraine.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.239-245), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will talk about states systems.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:


4. Основна частина уроку:
      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice: Опрацювати нову лексику відповідно до ст.239-245.
             box, p.243
2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати наступні тренувальні вправи:
Try to compare different political systems.
Compare two countries: Canada and Ukraine.
      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
Ex.5 p.242
      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Ex.6 p.242
Ex.3 p.244-245

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework: Повторити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал Past Continuous Tense, Past Simple Tense, Past Perfect Tense за допомогою easy-english.com.ua. Виконати всі тренувальні вправи. Впр.6 ст.242 - письм., Впр.3 ст.244-245.



ТемаACROSS STATE SYSTEMS

Підтема: Politics and Society: Writing an article.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.242-247), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will talk about states systems.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:


4. Основна частина уроку:

      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice: Повторити нову лексику відповідно до ст.242-247.
2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати наступні тренувальні вправи:
.Ex.5 p.242.
      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
Ex.5 p.242
Ex.1 p.245
Ex.4 p.247
      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Ex.5 p.247

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework: Повторити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал Past Continuous Tense, Past Simple Tense, Past Perfect Tense за допомогою easy-english.com.ua. Виконати всі тренувальні вправи. Впр.5 ст.247 - письм.


КОНТРОЛЬНА РОБОТА - КОНТРОЛЬ ЧИТАННЯ - READING

Інстркуція - уважно прочитати текст, зрозуміти зміст, виконати всі завдання до тексту.
Фото із своїми відповідями надіслати на вайбер на номер - 063 989 89 03.



TEXT
My grandparents were married for over half a century, and played their own special game from the time they had met each other. The goal of their game was to write the word “Shmily” in a surprise place for the other to find. They took turns leaving “Shmily” around the house, and as soon as one of them discovered it, it was their turn to hide it once more.
They dragged “Shmily” with their fingers through the sugar and flour containers to wait whoever was preparing the next meal. They smeared it in the dew on the windows overlooking the patio where my grandma always fed us warm, homemade pudding with blue food coloring. “Shmily” was written in the steam left on the mirror after a hot shower, where it would reappear bath after bath. At one point, my grandmother even unrolled an entire roll of toilet paper to leave Shmily on the very last sheet.
There was no end to the places “Shmily” would pop up. Little notes with “Shmily” scribbled hurriedly were found on dashboards and car seats, or taped to steering wheels. The notes were stuffed inside shoes and left under pillows. “Shmily” was written in the dust upon the mantel and traced in the ashes of the fireplace. This mysterious word was as much a part of my grandparents’ house as the furniture.
It took me a long time before I was able to fully appreciate my grandparents’ game. Skepticism has kept me from believing in true love- one that is pure and enduring. However, I never doubted my grandparents’ relationship. They had love down pat. It was more than their flirtatious little games; it was way of life. Their relationship was based on a devotion and passionate affection which not everyone is lucky enough to experience.
Grandma and grandpa held hands ever chance they could. They stole kisses as they bumped into each other in their tiny kitchen. They finished each other’s sentences and shared the daily crossword puzzle and word jumble. My grandma whispered to me about how cute my grandpa was, how handsome an old man he had grown to be. She claimed that she really knew “how to pick ‘em”. Before every meal they bowed heads and gave thanks, marveling at their blessing: a wonderful family, good fortune, and each other.
But there was a dark cloud in my grandparents’ life: my grandmother had breast cancer. The disease had first appeared ten years earlier. As always, Grandpa was with her every step of the way. He comforted her in their yellow room, painted that color so she could always be surrounded by sunshine, even when she was too sick to go outside.
Now the cancer was once again attacking her body. With the help of a cane and my grandfather’s steady hand, they still went to church every morning. But my grandmother grew steadily weaker until, finally, she could not leave the house anymore. For a while, Grandpa would go to church alone, praying to God to watch over his wife. Then one day, what we all dreaded finally happened. Grandma was gone. “Shmily. It was scrawled in yellow on the pink ribbons of my grandmother’s funeral bouquet. As the crowd thinned and the last mourners turned to leave, my aunts, uncles, cousins, and other family members came forward and gathered around Grandma one last time. Grandpa stepped up to my grandmother’s casket and, taking a shaky breath, he began to sing to her. Though his tears and grief, the song came, a deep and throaty lullaby.
Shaking with my own sorrow, I will never forget that moment. For I knew then that, although I couldn’t begin to fathom the depth of their love, I had been privileged to witness its unmatched beauty. S-H-M-I-L-Y: See How Much I Love You
Thank you , Grandpa and Grandma, for letting me see.
Laura Jeanne Alien

Завдання до тексту:
1. Answer the questions.
  1. What was the goal of the game have been played by the grandparents?
  2. Where could this mysterious word be found?
  3. What disease had grandmother?
  4. What song did grandfather sing to grandma when she had died?
  5. What color did grandpa paint their room when grandma was sick and why?
2 . Find sentences which prove that grandparents had true love.
3. Write the sentences in the right order.
  1. The grandpa sang a lullaby to grandma on her grave when she died.
  2. The author of this story was proud to witness the beauty of true love.
  3. The grandparents were married about fifty years.
  4. As usually grandpa helped her every step of the way.
  5. I never doubted my grandparents relations.
4. Find in the text:
  1. С помощью трости и твердой руки моего дедушки, они все еще каждое утро ходили в церковь.
  2. Это мистическое слово являлось такой же частью дома бабушки и дедушки, как и мебель.
  3. Oни любили друг друга до гробовой доски.
  4. Затем день, которого мы все страшились, наступил.
  5. Они обменивались поцелуями, если сталкивались друг с другом на своей крошечной кухне.
5. Make up 5 questions to the text.



КОНТРОЛЬНА РОБОТА - КОНТРОЛЬ НАВИЧОК ПИСЬМА - WRITING
нстркуція - уважно  виконати всі завдання.
Фото із своїми відповідями надіслати на вайбер на номер - 063 989 89 03.


1. Complete the sentences with the following words:
fascinated, trendy outfit, looking forward, old-fashioned, flavour, encourages
  1. Advertising on TV … teenagers to eat more snack food.
  2. I am … to hearing from you.
  3. He was … by her voice.
  4. She bought a new … for the party.
  5. A pinch of herbs will definitely … this dish.
  6. Studying English with the help of books is rather …
2. Match the words and their definitions.
  1. impact
  2. ensure
  3. determined
  4. to put pressure on somebody
  5. recall
  6. encourage
a) … means to force or strongly persuade somebody to do something.
b) … means to make sure that something happens.
c) … means to persuade somebody to do something.
d) …is a powerful effect that somebody or something has on another person.
e) … means having a strong desire to do something, so that you won’t let anyone stop you.
f) … means to remember a particular fact, event or situation from the past.
3. Choose the right variant.
  1. I think I will take/will have taken this piece of cake. It’s delicious.
  2. By the end of the next month they will have taught/ will have been teaching here for twenty years.
  3. At this time tomorrow I will have watching/ will be watching my favourite film on TV.
  4. Be careful! The cup is going to fall/will fall.
  5. I won’t have finished/ won’t finished cleaning the house by the time you come back.
  6. When I was a child I used to go/used to gone on a hike with my mum and dad every weekend.
  7. Children use to were/used to be
  8. I used not to visit/didn’t use to visit any faraway places

4.Write a letter to your friend about your relations with parents. What helps you to get on well with them? ( 100-150 words)



КОНТРОЛЬНА РОБОТА - КОНТРОЛЬ ВОЛОДІННЯ ТЕМОЮ

Інстркуція - Write a few sentences about any natural disaster. Use the questions given below as a plan.
Фото із своїми відповідями надіслати на вайбер на номер - 063 989 89 03.


1, Have you ever heard or read of any natural disaster? (5 sentences)
2. Have you ever experienced a disaster? When? What happened? (5 sentences)
3. Can you name some disasters? (5 sentences)
4. What natural disasters can occur in Ukraine? (5 sentences)




ТемаACROSS STATE SYSTEMS

Підтема: Politics and Society: Use your skills.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.248-253), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will talk about states systems.

3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:


4. Основна частина уроку:

      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice: Повторити нову лексику відповідно до ст.248-253.
2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати наступні тренувальні вправи:
.Ex.1 p.248.
      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
Ex.2 p.248-249
Ex.4a p.250-251
Ex.1 p.252-253
      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Ex.1 p.248

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework: Повторити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал Past Continuous Tense, Past Simple Tense, Past Perfect Tense за допомогою easy-english.com.ua. Виконати всі тренувальні вправи. Впр.1 ст.248 - письм.



ТемаACROSS STATE SYSTEMS

Підтема: Politics and Society: Use your skills. Revision

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.224-253), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will talk about states systems.

3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:


4. Основна частина уроку:

      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice: Повторити нову лексику відповідно до ст.224-253.
2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати наступні тренувальні вправи:
.Ex.1 p.248.
      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
Ex.2 p.248-249
Ex.4a p.250-251
Ex.1 p.252-253
      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Ex.1 p.248

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework: Повторити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал Past Continuous Tense, Past Simple Tense, Past Perfect Tense за допомогою easy-english.com.ua. Виконати всі тренувальні вправи. Впр.1 ст.248 - письм.



REVISION - ПОВТОРЕННЯ
ТемаACROSS STATE SYSTEMS

Підтема: Politics and Society: UkrainePolitics and Society:the UK and the USA. Develop Your Vocabulary.

Мета: 
Ознайомлення учнів з новими ЛО;
Вдосконалення техніки Reading;
Вдосконалення техніки Writing;
Практикувати учнів у Listening (продивится іншомовне відео  - введення в іншомовну атмосферу);
Формувати комунікативні навички - Speaking;
Виховувати прагнення до знань.

Обладнання: робочий зошит, підручник (ст.224-234), електронні ресурси

Хід уроку:

1. Привітання - Greeting: Good morning, pupils!
2. Повідомлення теми та мети уроку - Aim: Today we will talk about states systems.
3. Введення в іншомовну атмосферу, розвиток умінь аудіювання (Listening) - Warming up:



4. Основна частина уроку:
      1) Подання та відпрацювання лексичного матеріалу - Vocabulary Practice:
             box, p.226
             box, p.231
Ex.2 - p.232-233
Ex.3 - p.233-234
      2) Розвиток умінь мовлення - Speaking: Виконати наступні тренувальні вправи:
box, p.223
Brainstorm thoughts and opinions of a society.
      3) Розвиток умінь читання - Reading: Виконати наступні тренувальні вправи:
Ex.2 - p.224-226.
Ex.3 - p.227
Ex.6 - p.228
      4) Розвиток умінь у письмі - Writing: Виконати тренувальну вправу:
Ex.9 - p.231
Ex.7b - p.229

5. Заключна частина уроку:

     Домашнє завдання - Homework: Повторити ЛО (лексичні одиниці) з теми.
Повторити граматичний матеріал Future Continuous Tense, Future Simple Tense за допомогою easy-english.com.ua. Виконати всі тренувальні вправи. Впр.9 ст.231 - письм., Впр.7b ст.229 - письм.

Комментариев нет:

Отправить комментарий